Co to je?

Pracuješ s mládeží v církvi nebo i mimo ni? Vedeš dívčí křesťanskou skupinku? Nebo jsi prostě jen "obyčejná" mládežnice? Máš pocit, že téma chození a sex je v církvi zanedbávané, ale velmi aktuální? Vidíš, že na mladé lidi je v dnešním světě v této oblasti vytvářen obrovský tlak, aby "slevovali" a dělali kompromisy? Nevíš, jak se tohoto tématu chopit? Chtěla bys, aby se o tom více mluvilo? Řešíš sama tyto otázky a nevíš si často rady?
Program "Eva Evě" v místních skupinách mládeže a církvích může být řešením.

Víkendový pobyt (24 hod) Eva Evě je program pro mladé dívky, kde se mluví o sexualitě, partnerských vztazích a biblickém pohledu na tuto oblast.
Tyto pobyty pomáhají dívkám začít budovat neformální vztahy se ženami z jejich křesťanského společenství a nastartovat dlouhodobější vztahy mezi staršími a mladšími ženami tak, jak nás k tomu vyzývá Bible. (Titovi 2, 3-5)
Pobyt je v režii místních vedoucích, které se rozhodly pobyt zorganizovat.

Svědectví

A co o tom říkají ty, které to už zažily?

Do poslední chvilky jsem neměla jasno, kdo přijde. Asi den předtím se přihlásily 4 holky z šesté třídy. Nikoho ze šestky jsem původně nezvala, ale nakonec se ukázalo, že se to těm holkám fakt hodilo do života a že na to nebyly příliš mladé … holky na tu akci vzpomínají v nejlepším a od té chvíle mi ještě víc píší na FB. I do dotazníků vyjádřily vděčnost a jedna slečna tam zmínila, že si mohla uvědomit, že panenství je skutečně perla.
Ženy, které přišly, byly skvělé. Jen nás trochu mrzelo, že jsme nesehnaly ženu s nějakým smutnějším příběhem - rozvedenou, co třeba uvěřila až později. Bylo tam totiž více holek, které jsou z neúplných rodin. Jedna slečna je adoptovaná. I tak se ale holky otevřely a mluvily o svých životech. Jen jsem zírala.
Snad nejhezčím momentem pro mě bylo, když mě holky požádaly, ať spím s nima v místnosti, kde by byly jinak samy. Jsem Bohu moc vděčná za celý ten program. Bylo cítit, že ty holky slyšely to, co potřebovaly. Díky Bohu za to.

Alena, vedoucí pobytu na církevní škole, Hradec Králové

Bylo to opravdu moooooooooooooc fajn!
Samozřejmě hlavně patří vděčnost Pánu Bohu! Pomohl nám zvládnout vše organizačně technické - pobyt na chatě, zajištění jídla, programu, atd.. a hlavně nám dal milost pro dobrý společný čas! Věřím, že jsme mohly holkám přinést tak důležité téma partnerství z Božího pohledu, i našich zkušeností.... Holky to v závěrečném dotazníku hodnotily velmi pozitivně, především naše svědectví! Doufám, že jsme tímto pobytem podpořily naše vzájemné vztahy a že aspoň u některých budou povídání a maminkami pokračovat :) což také některé holky už vyjádřily a chtějí to!

Vedoucí pobytu, Havířov

Líbí se mi, jak se Bůh přiznává k modlitbám za tento druh akce, kterou vnímám jako ojedinělou a velmi dobrou, hlavně když se občas opakuje..., To mě zpočátku ani nenapadlo, ale teď vidím, že to přínos pro holky určitě byl. Já osobně jsem Bohu vděčná, že jsem mohla být s holkama, které vídám častěji a mohly se tak ještě více prohloubit naše vztahy a důvěra, za což jsme v jejich věku samozřejmě moc ráda!! Vnímám, že to je přesně to, o čem mluví Bible – aby starší ženy vyučovaly mladší..., je to dobře přizpůsobené věku a vymodlené.., díky za neviditelné modlící se maminky – to je moc důležité.

Duchovní maminka, Praha

Pobyt Eva Evě byl pro mě zajímavou příležitostí přemýšlet a mluvit o věcech, o kterých se v běžném životě příliš otevřeně nemluví a proto bylo dobré udělat si na ně čas. Mohly jsme společně srovnávat Boží hodnoty a měřítka v oblasti partnerských vztahů a sexu s měřítky, které jim nabízí dnešní společnost.
Věřím, že pro děvčata byl tento pobyt povzbuzením v tom, jak se držet Božích hodnot a jak reagovat v různých situacích, které jim život může přinést.
Doufám, že modlitby, otázky i sdílení, které jsme spolu měly, jim pomohou v odhodlání jít životem tím správným směrem a rozhodnost se správně při výběru životního partnera.
Jsem vděčná za příjemnou a pohodovou atmosféru během celé akce.
Těšila jsem se na setkání, ale byla jsem i nejistá a přicházela jsem s určitými obavami, protože jsem poprvé v životě mluvit o mém osobním partnerském životě, jenže tak příjemná atmosféra setkání, útulně uspořádaná místnost a vlídnost všech zúčastněných mě rychle uklidnily a prožila jsem moc krásné chvíle.
Snad na závěr jen jednou větou: To byl nejhezčí a nejpotřebnější pobyt, který jsem kdykoli zorganizovala a duchovně si užila.

Vedoucí pobytu, Třinec

Ještě povzbuzení: Nedávno po pobytu Eva Evě za mnou přišla jedna slečna, že objevila někoho, koho by ráda a chtěla se za to se mnou modlit. A ve všem měla úplně jasno. Takové zdravé a pevné názory jsem snad od nikoho v tomhle věku neslyšela. Netvrdím, že to musí být pobytem Eva Evě, ale nepochybně v tom taky určitou roli hraje.
Lidi u nás ve sboru z toho celého měli taky radost a chodí se ptát, kdy bude zase něco takového pro jejich dcery, které tam nebyly. Modlím se teď za pobyt pro mladší holky. Zatím je to fakt jen přemýšlení a modlení, ale povzbuzuje mě, že za mnou sami chodí lidi, kteří ani neví, že o tom přemýšlím, a ptají se, jestli až to bude (vlastně počítají s tím, že se někdy něco takového zase objeví), budou moct nějak pomáhat, nebo se zapojit.
Povzbuzení od maminek - jedna, která tam byla, dřív holkám hodně sloužila, ale pak si začala připadat, že to není pro ni. A teď po pobytu je s jednou slečnou ze své skupinky v kontaktu a přemýšlí o tom, že by se starala ještě o nějakou další.

Johanka, 22 let, vedoucí pobytu, Praha

Pobyt Eva Evě přináší nejen prostředí, kde je možné otevřeně mluvit o důvěrných otázkách a zkušenostech týkajících se známosti a partnerství, ale dává i možnost vytvořit bližší vztahy mezi mládežnicemi a ženami, které se ho účastní jako „duchovní maminky“ . Na náš pobyt jsem záměrně zvala ženy, které už tou dobou byly některé z dívek duchovní maminkou nebo měly k takovému úkolu předpoklady. Zároveň jsem si uvědomila, že i mezi námi staršími existují vztahy vzájemného duchovního vedení a sdílení, které se společnou přípravou akce ještě upevnily. Společně strávený víkend tak byl pro nejednu z nás navázáním na již existující vztahy – s dívkami i mezi námi navzájem - a dal nám možnost je prohloubit. Pro jiné mládežnice a ženy byl možností, aby se navzájem lépe poznaly, viděly se tak trochu „v akci“ a mohly sdílet své zkušenosti a názory. Z obou stran to bylo velmi pozitivně hodnoceno.

Míša, 28 let, vedoucí pobytu v Novém Městě nad Metují

Toto setkání bourá mezigenerační bariéry. Je to příležitost jak se sblížit. Je to škola i pro duchovní maminky – učí se dávat a také se otevírat a být upřímné i přes negativní prožitky v minulosti.

Lenka, duchovní maminka, Český Těšín

Myslím, že to byl hodnotně strávený víkend s holkami. Dnešní mládež má jakékoliv informace na dosah ruky, a tak si myslím, že je moc důležité, abychom byli otevření a upřímní a nebáli se o těchto věcech mluvit. Z odstupem času vidím, že vzaty mezi staršími a mladšími holkami jsou mnohem bližší. Je to na druhou stranu téma, které nutně sblíží lidi dohromady.

Lucka, duchovní maminka, Český Těšín

Tohle byl fakt asi nejlíp strávený víkend. S holkama to bylo úplně nejlepší... Doufám, že jich bude mnohem víc. Fakt se to moc vydařilo a dost mi to pomohlo.

Účastnice, Praha

Bylo to super, skvělý víkend, jídlo... lidi. Co jiného si přát, snad třeba víc příběhů ze života, ale bylo jich dost... moc mě totiž zaujaly, že jsem mohla zjistit, že i ostatní mají také nějaké problémy, že nejsem sama, co mě trápilo...

Účastnice, Praha

Myslím, že pobyt Eva Evě, byl pro dívky zisk. A to proto, že se mohly sblížit v menších skupinkách vzhledem k jejich věku se staršími sestrami, a zároveň porovnat svoje problémy a jejich problémy v tom věku. Celý program byl poučný a můžu říct i pestrý. Dívkám, které na takovém pobytu ještě nebyly bych ho vřele doporučovala.

Jiřina, 34 let, duchovní maminka, Písek u Jablunkova

Měla jsem příležitost mít svědectví o věcech, o kterých se těžko mluví před více lidmi, ale právě díky tomuto svědectví (a dalším několika) jsem si mohla uvědomit, co jsem v Kristu získala a co v Něm mám. Také jsem si uvědomila, ze jsme to my starší ženy či dívky, které stanovují míru toho, do jaké hloubky se půjde při otevírání různých citlivých oblastí, že je právě na nás, abychom v tom byly první a otvíraly témata, která dříve byla tabu nejen v církvi, ale i ve světě. Díky tomuto pobytu jsem se stala trvalou duchovní maminkou dvěma děvčatům. S jednou z nich jsem tak mohla doslova prožívat její vztah s chlapcem, být jí nablízku, poradit, modlit se, podpírat, hledat Boží vůli. Přestože se vztah rozpadl, mohly jsme předejít mnohým zraněním a hloupostem, vše proběhlo v pokoji, jistotě, čistotě a svobodě.

Lucka, 26, duchovní maminka

Pobyt pro mne byl velkým přínosem a požehnáním. Díky tomuto vyučování jsem si mohla daleko lépe uspořádat myšlenky a do hloubky se nad tím vším zamyslet. Dozvěděla jsem se tam i nové zajímavé věci a prohloubila vztahy z holkama.

Martina, 27, duchovní maminka

Musím říct, že pobyt Eva Evě byl SUPER!!...proč se mi víkend líbil, bylo i to, že se v církvi o sexu a všem, co se toho týká, moc nemluví a všichni se od tohoto tématu spíš distancují...mohla jsem si ujasnit hodně věcí, které se týkají různých oblastí mého života.

Martina, 17, účastnice

Pobyt Eva Evě pro mne znamenal víc než si kdo dovede představit. Uvědomila jsem si spoustu věcí, vrátila se opět k Bohu a když nosím tu perlu, připomíná mi to, ze jsem se odevzdala cele našemu Pánu. Je pravda, že ON stojí všechno. A stoji to za to. Mnohem víc jsem získala, když jsem Mu odevzdala své hříchy. Už jen ta svoboda je úžasná.

Jiřina, 16, účastnice

Tak pro mě pobyt znamenal to, že jsem si mohla uvědomit hodně věcí např. že manžela potřebuji, že se mám na manžela těšit (jestli má Pán Bůh pro mě nějakého přichystaného). A také jsem tam prožila Boží setkání, kdy jsem cítila Boží přítomnost a vím na 100%, že když jsem psala dopis Bohu, že tam seděl vedle mě!!

Eva, 16, účastnice

Bylo to vykročení nechat se Bohem použit ve službě.

Majka, 26, duchovní maminka

Většina z dívek se vyjádřila k pobytu velmi pozitivně. Objevily se tam hluboké prožitky s Bohem, ale i směrem k lidem. Velké pozitivní plus bylo, že se o této oblasti mohlo u nás takhle v rámci mládeže mluvit. Většina z nich si uvědomila některé věci v oblasti sexuální, což byl jeden z hlavních cílu pobytu. Pro někoho z vedoucích to byl výsledek dlouholetých modliteb. Někoho překvapila velmi otevřená svědectví. Pro ty mladší vedoucí to bylo zastavení a zakotvení možná i proměna v některých věcech v této oblasti.

Petra, 27, vedoucí pobytu

Dostala jsem velmi pozitivní zpětnou vazbu, cenily si otevřenosti při pobytu, pro holky s aktuální známostí to mělo bezprostřední dopad do jejich vztahů s klukama, pro ostatní to přineslo spíš určité nasměrování + vztahy se staršími ženami ze sboru.
Myslím, že vedoucí v průběhu pobytu nabyly sebevědomí, že jsou schopny s holkama otevřeně komunikovat a být jim opravdu pomocí. V návaznosti na pobyt proběhla mezi vedoucími debata o duchovním mateřství, některé se dále věnují mladším ženám a dívkám.
Především to přineslo navázání nových mezigeneračních vztahů na akci – jak mezi dívkami a „maminkami“, tak mezi mladšími a staršími „maminkami“ navzájem, některé dále pokračují – na osobní či mailové rovině + všechny zúčastněné ženy a dívky různých věkových kategorií (+ další ze sboru) byly pozvány ke schůzkám tzv. Dámského klubu, kde je prostor ke sdílení na různá praktická témata.

Daniela, 26, vedoucí pobytu

Díky Bohu za tuhle akci, za všechno, co pro nás dělá a že nás miluje i s chybama! Tenhle víkend sem to zažila, a ještě do teď z toho mám husí kůži... Děkuju všem holkám, maminkám:) za to, že jsme mohli prožít tak skvělou akci a vzájemně si něco předat!!!

Terka, 18, účastnice

Byl to krásnej víkend :) sama sem si spoustu věcí vyjasnila a sem za to Pánu Bohu hrozně vděčná...Uvědomila jsem si, že jsme v Jeho očích neskutečně vzácní, jedineční a miluje nás takový, jaký jsme :) Je úžasný, že jsme něco takovýho mohly zažít a otevřeně o těch věcech mluvit.

Teri, 15, účastnice

Verze programu

Existují tři verze programu.

  • Classic (15 – 20 let)
  • Na rovinu (12 - 13 - 15 let)
  • Dvacítky (20 let a více)

Program Classic je hlavně pro věřící, znovuzrozené dívky, ale rozhodně není na překážku, když se pobytu budou účastnit i hledající kamarádky. Je ale dobré, aby měly ve skupině vytvořeny nějaké vztahy, slyšely evangelium a aby byly připraveny na to, že celý pobyt bude z pohledu křesťanství. Jejich názory a nesouhlas mohou vyvolat zdravou diskuzi, pokud bude citlivě a s láskou vedena. A nakonec se mohou setkat s Kristem skrze toho velmi citlivé a v tomto věku zásadní téma.

Verze Na rovinu se také hodí pro dívky, které mají křesťanské základy, ale nejsou znovuzrozené.